Frenduv Blog

Něco málo z dějin čaje

Čaj se nejvíce pěstuje na Asijském kontinentu, mezi státy s největší produkcí patří Japonsko, Indie, Indonésie a Čína, proto základy jeho historie musíme hledat zde. Podle legend znali Číňané čaj už okolo roku 2737 před naším letopočtem, do Evropy se však dostal teprve před několika stovkami let.

Legendy o čaji

Čínský císař Šang-nung se vydal do lesa, aby zde rozjímal a přemýšlel. Meditoval u ohně, kde mu vřela voda, do které vanoucí vítr zanesl několik lístků čajovníku. Císaři nápoj tak zachutnal, že jej zmínil i ve své knize Pen Cchao, kde čaj nazývá hořký tchu a čcha. Další legenda, pocházející z Indie, zní poněkud drasticky. Darum, zakladatel zen buddhismu, chtěl prokázat boží milost pomocí půstu a bdění. Živil se pouze listy a celé noci probděl v modlitbách. Jednou jej však spánek přemohl. Když se probudil, na důkaz svého pokání si odřízl svá oční víčka a zahodil je na zem. K jeho překvapení z nich vyrostla rostlina, po které zcela mizela chuť spát. Tak prý lidé objevili kouzlo čaje.

Prokázaná historie

První důvěryhodné zmínky o čaji nalezneme v čínském slovníku z roku 350 našeho letopočtu. Ve 4. století se čajovník začíná rozšiřovat z císařského dvora dále do světa jako lék. První písemné zmínky o čaji mimo Čínu se objevily okolo roku 851 v popisech arabského cestovatele Sulejmana. Poté se začal šířit po celé Asii. V Evropě si na něj lidé ale museli ještě pěknou řádku let počkat, teprve roku 1610 jej přivezli Holanďané.

Další zajímavá data

  • 1657: V tomto roce se čaj začal poprvé veřejně prodávat v Anglii. Tím místem byla londýnská Garwayova kavárna.
  • 1826: Jistý pan Horniman uvedl v Londýně na trh první balený čaj, aby si jej mohli lidé pořídit domů a připravovat si jej sami.
  • 1924: Došlo k významnému objevu, který ocenili nejen milovníci čaje. Vědci objevili, že v zeleném čaji se vyskytuje vysoký obsah vitamínu C.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek